İran devalasyon için formül arıyoriran moneyBildiğiniz üzere uluslararası camiia da İran için yaptırım kararları devamlı konuşulmakta ve en önemli ülkeler arasında yer alan ABD ve Avrupa Birliği yaptırım sınırlarını devamlı genişletmektedir. Bunun neticesinde ABD parası İran piyasalarında hızla değer kazanmış İran’ın ulusal parası ise değer kaybetmiştir. Hatırlarsanız iran ambargo başlıklı yazımızda da size bu durumdan bahsetmiştik. Lakin, dün öğleleyin yerel saatimiz ile 11 gibi İran merkez bankası bir karar alarak exchange rakamlarını sabitledi ve bu kararını tüm döviz bürolarına gönderdi. Hali hazırda İran riyalinden 4 sıfır atmayı planlayan merkez bankasının bu kararı tüm piyasalarda sert bir yaklaşım olarak benimsensede, yerel para olan iran riyalinin değer kaybetmesi önlenmeye çalışıldı. Haberimizin doğruluğunu araştırma adına sabah Habertürk gazetesini okuduğumuzda da gördük ki, karar bizim medyamız tarafından da ele alınmıştır. Habertürk gazetesinden alıntı olan metin şöyledir ; Müdahale çözüm getirmeyince İran silahını çekti.

Para biriminin hızla değer kaybetmesine piyasalara müdahale ile önleyemeyen İran para birimi riyalin ABD doları karşısındaki değerini sabitledi.

KİMSE İŞLEM YAPMAK İSTEMİYOR Döviz büfelerinden elde edilen bilgilere göre İran Merkez Bankası kontrolündeki Döviz Büfeleri Birliği, döviz büfelerine bir emir gönderekek Dolar/Riyal paritesinde alışın 25.000 riyal, satışın 26.000 riyal olmasını istedi. Döviz büfeleri hiç kimsenin bu fiyatan satış yapmadığını, işlem yapmamayı tercih ettiğini vurguluyorlar.

Etiketler:

Yorumlar

Firma bilgilerimiz


BAYKA LOJİSTİK
Adres : Osman Yılmaz Mah, 649.Sokak
No:8, Kat:4,
Gebze/KOCAELİ
Tel :
Mobil :
Fax :
E-mail :
İlgili ülkeye hizmet vermemekteyiz.

Fotoğraf Galerimiz